مانع حرکت می تواند خود عامل حرکت باشد .

اصطکاک همیشه بزرگترین مانع حرکت بوده به همین علت چرخ را اختراع کردیم و ماشین ها را آیرودینامیک ساختیم تا اصطکاک با جاده و هوا را کم کنیم.

اما همین اصطکاک است که برای شروع حرکت به ما کمک می کند . اگر اصطکاک نبود ماشین نمی توانست شروع به حرکت کند و در جای خود درجا می زد .

در مورد ورزش کاران نیروی جاذبه زمین یک مانع مفید محسوب می شود و یک ورزشکار با بلند کردن وزنه عظلات خود را تقویت می کند .

شاید جالب ترین مورد هواپیما باشد .

در مورد هواپیما با سه 3 عامل سر و کار داریم . اول نیروی محرکه یا پیشران هواپیما . دوم نیروی مقاوم هوا که در خلاف جهت حرکت عمل می کند . و عامل سوم که مورد بحث امروز ماست

زاویه بال هوا پیما.

قسمت جلو بال هواپیما کمی از عقب آن بالا تر است و همین زاویه کم باعث می شود که نیروی مقاومت هوا که که قاعدتا باید جلو حرکت را بگیرد به گونه ای به هواپیما فشار وارد کند که هواپیما رو به بالا هل داده شود .

ترکیب این 3 عامل یعنی نیروی جلو برنده هواپیما و نیروی مقاومت هوا و زاویه بال ها , با هم باعث اوج گرفتن و پرواز هواپیما می شود .

اگر بال هواپیما کاملا افقی بود هرگز بالا نمی رفت و اگربا زمین زاویه 90 درجه داشت علاوه بر اینکه پروازی در کار نبود حرکت رو به جلو را هم کند می کرد . فقط در یک صورت می توان اوج گرفت و بالا رفت . داشتن زاویه مناسب در مقابل نیروی مقاوم

همین داستان در مورد زندگی ما آدمها نیز درست است . گاهی ما تمام تلاشمان را برای پیش رفتن در زندگی می کنیم . نیروهای مقاوم و مشکلات هم با شروع حرکت ما به طور خود کار فعال می شون ( چون اگر حرکتی نباشد نیروی مقاومی هم معمولا نیست) اما زاویه دید ما به گونه ایست که به جای بالا رفتن و اوج گرفتن ، بیشر و بیشتر به زمین کوبیده می شویم یا اصلا بالا نمی رویم یا کلا به پیش نمی رویم .

http://www.prothinka.org/Images/mo-l.jpg


اگر نسبت به مشکلات و مسائل پیش رو از زاویه ای مناسب نگاه کنیم می توانیم با کنار هم گذاشتن این 3 عامل بر فراز زندگی پرواز کنیم .

http://mastan-homay.persiangig.com/image/parvaz/1-1.JPG


پس یادمان باشد بدون تلاش (نیروی پیش راننده ) و بدون مشکلات (نیروی مقاوم ) و یا بدون داشتن زاویه دید مناسب و نگاه و تعریفی مثبت از زندگی بعید است به رویاهای خود برسیم .

/ 0 نظر / 27 بازدید