MYSTERIES OF LIFE

اینترنت برای زندگی بهتر

بحران خانه آخر

<>
    اين واقعيت زندگي است كه آخرين گذر زميني همه آدم‌ها، مرگ و گورستان است و بايد به فكر آن باشيم.
    در حالي كه افراد بي‌سرپناه و فقير، در بهشت‌زهرا به صورت رايگان به خواب ابدي مي‌روند، ديگر قبور از 100 هزار تومان تا 10 ميليون تومان (بسته به جيب صاحبان اموات) به فروش مي‌رسند اما همين قبور هم به سرعت در حال پر شدن هستند و  16ماه ديگر ظرفيت بهشت‌زهرا، تنها گورستان رسمي‌كلانشهر تهران، تكميل مي‌شود درحالي كه براي احداث گورستان جديد در شرق، غرب و جنوب تهران نيز مشكلاتي وجود دارد. با اين وصف معلوم نيست كه اين ماجرا به كجا ختم مي‌شود و وقتي كه گورستان قديمي ‌شهر پر شود، تكليف تهراني‌ها براي دفن امواتشان چه خواهد بود؟
    ظرفيت بهشت‌زهرا در حال تكميل شدن است و شهرداري چند سالي است قصد دارد براي اموات، مكان جديدي را احداث كند تا دغدغه مسكن آخرت را نداشته باشند، ولي متاسفانه هنوز تكليف مكان جديد اموات پايتخت مشخص نشده است.كلانشهر تهران با بيش از 8 ميليون جمعيت، فقط داراي يك گورستان رسمي‌و مجاز است. گورستان بهشت‌زهرا در آينده‌اي نه چندان دور ديگر پاسخگوي نياز شهروندان تهراني نيست و اموات تهران بدون جا و مكان خواهند بود. آخرين آمارها هم حاكي است كه هم‌اكنون يك ميليون و200 هزار متوفي و يك هزار شهيد در بهشت‌زهرا آرميده‌اند.بر‌اساس اعلام سازمان بهشت‌زهرا، در كلانشهر تهران، روزانه 130 تا 200 نفر فوت مي‌كنند و به طور متوسط سالانه 50 هزار متوفي در تنها گورستان رسمي ‌شهر به خاك سپرده مي‌شوند. اين در حالي است كه مسئولين شهري اعلام مي‌كنند، فقط تا پايان سال 87 جا براي دفن اموات در بهشت‌زهرا وجود دارد.
    
    گورستان چهل ساله
    تهران به خاطر قدمت تاريخي و برخوردار بودن از مزاياي پايتخت، همواره طي 200 سال اخير از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده است. بهره‌مندي از همين ويژگي به رشد روزافزون جمعيت اين شهر دامن زده است و همچنين افزايش شمار مرگ و ميرها را نيز براي پايتخت و امواتش به ارمغان آورده است.
    40 سال پيش هنگامي‌كه قرار شد تنها گورستان پايتخت در جنوب شرقي تهران احداث شود، مسئولان وقت هيچ‌گاه تصور نمي‌كردند كه بهشت‌زهرا در فاصله كمتر از نيم‌قرن پر شود و كلا‌نشهر تهران نيازمند گورستان ديگري شود. در حال حاضر با توجه به بحران كمبود جا براي دفن اموات در تهران مسئولان چند وقتي است در پي يافتن مكان جديدي براي ساخت گورستاني جديد هستند ولي تاكنون موفق نشده‌اند.

    وضعيت نابسامان گورستان‌هاى شهر تهران در سال‌هاى پيش از انقلاب مشكلات بسيار زيادى را براى مردم به وجود آورده بود، به همين علت شهردارى تهران برآن شد تا با تصويب اساسنامه سازمان گورستان‌هاى پايتخت و با ايجاد يك گورستان مجهز كه درخور نام تهران باشد به پراكندگى گورستان‌ها در سطح شهر پايان دهد.در تيرماه سال 1334 طرح ايجاد سازمان گورستان‌هاى شهر تهران شكل گرفت، اما اين طرح تا سال 1339 و دوران تصدى «نفيسى» شهردار تهران مسكوت ماند و دوباره در دوران شهردارى «سرلك» مقدمات ادارى آن فراهم شد. پس از تصويب اساسنامه نسبت به خريد يك قطعه زمين از اداره اوقاف در عظيم آباد و جنب پالايشگاه تهران اقدام شد اما شركت نفت با استدلال به اين كه توسعه پالايشگاه و ايجاد گورستان‌ها در كنار هم مغايرت دارد، از اقدام شهردارى براى ساخت گورستان بزرگ جلوگيرى كرد. پس از مشكلات فراوان، شهردارى تهران زمين فعلى «بهشت‌زهرا» را كه 314 هكتار است، به علت اين كه در جاده قديم قم و در نزديكى حرم حضرت عبدالعظيم (ع) بود، خريدارى كرد.
    
    قطعه يك، رديف يك و شماره يك
     در سال 1347 اين موضوع رسماً به شهردارى وقت تهران اعلام و درخواست اقدامات لازم براى عمليات، طراحى و اجرايى شد.. در همان سال، نخستين مديرعامل سازمان به نام «محمد يوسفيان» فارغ‌التحصيل دانشكده حقوق و الهيات و معارف اسلامى انتخاب و منصوب مى‌شود وي در سال 1349 فعاليت خود را آغاز مى‌كند. نخستين متوفى به نام «محمد تقى خيال» در سوم خرداد 1349 در قطعه يك رديف يك و شماره يك دفن مى‌شود. در سال 1374 تعداد كل دفن‌شدگان 31482 نفر ثبت شد كه به طور متوسط 87 دفن در روز بود.
    پيش از انقلاب بسيارى از مردم رغبتى به دفن اموات خود در بهشت‌زهرا نداشتند اما امروزه به علت كمبود قبر و با توجه به مكان قبر بايد مبلغى در حدود 200 هزارتومان تا 10 ميليون تومان براى دفن جسد در بهشت‌زهرا پرداخت.
    از اواخر سال 1376 ، 110 هكتار از اراضى شمال و شمال شرقى بهشت‌زهرا خريدارى و با عنوان طرح توسعه به آن اضافه شد. مساحت كنونى آن حدود 424 هكتار است.تهران با وجود 8 ميليون نفر جمعيت و 50 هزار نفر تدفين در شرايط خاص و ويژه‌اى قرار دارد و روز به روز احساس نياز به گورستان‌ها بيشتر مى‌شود زيرا بهشت‌زهراى تهران روزانه حداقل 130 نفر را در آغوش خود جاى مى‌دهد.
    
    گورستان در بزرگراه تهران - شمال!
    به هرحال، شهرداري تهران هم براي رفع اين معضل، رايزني‌هاي فراواني انجام داد و قرار شد گورستاني در شرق و غرب تهران احداث كند ولي متاسفانه ساخت اين گورستان‌ها با مشكلات فراواني روبه‌رو شد و «شرقي‌ها و غربي‌ها» از ورود اموات تهراني‌ جلوگيري كردند. بعد از اينكه شهرداري تهران نتوانست گورستاني در شرق و غرب تهران احداث كند، تصميم گرفت، گورستان فعلي (بهشت‌زهرا) را توسعه دهد ولي باقرشهري‌ها هم در قبال اين موضوع مقاومت كرده‌ و مي‌گويند 40 سال ميزبان اموات تهراني‌ها بوديم، ديگر نمي‌خواهيم ميزبان باشيم. سپس قرار شد گورستاني در كيلومتر 12 آزادراه تهران ـ شمال واقع در محدوده امامزاده عقيل توسط بخش خصوصي ساخته شود كه با مخالفت اعضاي شوراي اسلامي‌شهر تهران روبه‌رو شد. اعضاي شوراي شهر تهران در اين خصوص معتقدند، جاده‌‏هاي دسترسي به اين نقطه هنوز آماده نشده و در طرح‌‏هاي كارشناسان بر لزوم دسترسي به اين منطقه تأكيد شده است و نمي‌‏توان از اين نقطه به عنوان گورستان استفاده كرد و اين موضوع هم منتفي شد.
    حال تكليف بستگان اموات براي دفن آنان چيست؟ ساكنان شرق، غرب و جنوب تهران اجازه ساخت گورستان جديد را نمي‌دهند. پس كجا گورستان بسازيم تا مردگان روي زمين نمانند؟
    
    جا نداريم
    محمود رضائيان، مديرعامل سازمان بهشت‌زهراي شهرداري تهران، 22 سالي است كه هر روز مرگ را از نزديك مي‌بيند و رفتن زندگي را هم پايان زندگي از دنياي فاني و زاده شدن زندگي ديگري در دنياي باقي.
    رضائيان مي‌گويد: هنوز براي ساخت گورستان در شرق و غرب تعيين تكليف نشده است.
    وي در خصوص توسعه 160 هكتاري بهشت‌زهرا اظهار داشت: شوراي شهر باقر‌شهر از اجرايي شدن اين كار جلوگيري كرده و اجازه فعاليت به شهرداري تهران را در اين زمينه نمي‌دهد. اين در حالي است كه در صورت توسعه بهشت‌زهرا، اين گورستان تا 12 سال آينده براي دفن اموات جا دارد اما تاكنون شرايط توسعه آن فراهم نشده است.
    رضائيان با اشاره به مخالفت مسئولان باقر‌شهر براي توسعه 160 هكتاري بهشت‌زهرا، مي‌گويد: با وجود قانوني بودن طرح توسعه، كماكان اعتراض و نارضايتي مسئولان باقر‌شهر وجود دارد و هيچ‌گونه عمليات اجرايي در اين زمينه آغاز نشده است.
    مدير‌عامل سازمان بهشت‌زهراي شهرداري تهران با درخواست از مسئولان استانداري و وزارت كشور براي رفع مشكل احداث گورستان‌هاي جديد در شهر تهران، خاطرنشان مي‌كند: احداث گورستان‌هاي جديد نياز‌مند چندين سال برنامه‌ريزي است كه در صورت اتلاف وقت، تهران در اين زمينه دچار مشكل خواهد شد.
    پس مشخص شد كه فقط تا پايان سال 87 براي دفن اموات در تهران جا داريم و بعد از آن معلوم نيست تكليف صاحبان اموات چه خواهد بود؟ اين در حالي است كه طبق آمار، يي درصد تدفين‌هاي شهر تهران در گورستان‌هاي متروکه انجام مي‌شود كه غيرقانوني است و ضرورت ساماندهي هر چه سريع‌تر گورستان‌ها را آشکار مي‌کند.
    
    منتفي شد
    طبق طرح‌ها و نقشه‌هاي شهرداري تهران، بنا بود گورستاني در شرق تهران در منطقه تلو در انتهاي اتوبان شهيد بابايي و همچنين گورستان ديگري در غرب تهران در منطقه گرمدره ايجاد شود تا كمبود گورستان تا حدودي در شهر تهران برطرف شود.
    محمدباقر قاليباف شهردار تهران، در اين خصوص  گفت: شهرداري كرج از پذيرفتن اموات تهراني‌ها خودداري مي‌كند، چرا كه معتقد است اموات تهراني‌ها نبايد در گرمدره (كرج) دفن شود. قاليباف، تصريح مي‌كند: مجوز احداث گورستان در غرب تهران در منطقه گرمدره، در سال 73 توسط شوراي اسلامي‌شهر تهران صادر شده بود و در آن زمان اصلا گرمدره تبديل به شهر نشده بود.
    به گفته شهردار تهران، تعدادي از كارشناسان معتقدند، به دليل وزش بادهاي شرق به غرب نبايد گورستاني در اين منطقه ايجاد شود، چرا كه وزش باد از شرق به غرب مشكلات بهداشتي براي شهروندان در اين ناحيه ايجاد مي‌كند، به همين دليل احداث گورستان در غرب تهران در منطقه گرمدره هم منتفي شد.. قيمت قبر تا 3 ماه افزايش نمي‌يابد.
    
    قبر قسطي
    خريداراني كه قبور يك طبقه را در گذشته خريداري كرده‌اند، مي‌توانند قبور خود را به صورت قسطي دوطبقه كنند. هرچند متوليان بهشت‌زهرا بر عدم پيش‌فروش قبور تاكيد دارند، در عين حال، قبور را از نظر قيمت به سه دسته تقسيم مي‌كنند: قبور يك طبقه، رايگان است و در دسته اول قرار دارد كه هيچ هزينه‌اي بابت زمين از صاحب متوفي دريافت نمي‌شود. در نوع ديگر كه قبور خصوصي جاري دو طبقه ناميده مي‌شود، سند قبور با هزينه معادل 120 هزار تومان به صاحب متوفي واگذار مي‌شود. قبور نوع سوم بين 250 هزار تا ي ميليون تومان و براساس توافق سازمان با صاحب متوفي به فروش مي‌رسد. اين قبور در قطعات غيرجاري و قديمي‌سازمان بهشت‌زهراست. مطابق آمارها، در سال گذشته 50 درصد شهروندان از قبور رايگان يك طبقه، 30 درصد از قبور دو طبقه خصوصي، 10 درصد از قبور قديمي ‌و غيرجاري و 10 درصد از قبور پيش خريد شده گذشته استفاده كرده‌اند.»
    همه اين آمارها را مديرعامل سازمان بهشت‌زهرا اعلام مي‌كند، اما برخي از مردم كوچه و بازار، قيمت‌هاي فوق را «دولتي» عنوان كرده و مي‌گويند، قيمت‌ها در بازار آزاد (!) بسيار بيشتر از اين‌هاست! البته مانند بيشتر مشكلات و مسائلي كه ما ايراني‌ها در دقيقه نود به حل آن‌ها مي‌پردازيم، حالا خبر مي‌آيد كه براي رفع معضل احداث گورستان در تهران، قرار است «جلسه‌اي» برگزار شود!
 
نویسنده : Mir Shahram Safari : ۱:٢۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸٦
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم